Відкрито 1994 року за проектом скульптора Володимира Білоруса та художника Віктора Батурина. Присвячений козакам, що загинули під час Великої Північної війни (1700-1721). У ній брали участь козаки гетьмана Івана Мазепи та запорожці отамана Костя Гордієнка. На вершині пам’ятника — камінний хрест, а у підніжжя зображені два бунчуки, що були одними із символів гетьманської влади. Також на пам’ятці зображений герб Полтави. Часто до пам’ятника приносять квіти, щоб віддати шану загиблим воїнам.
![](https://karta.zmist.pl.ua/wp-content/uploads/2019/09/20090806-IMG_9173.jpg)